1 Mayıs 2010 Cumartesi

Üçüncü köprü yeni konut yapacak inşaatçılar için yapılıyor

Gözünüz aydın. Üçüncü köprünün güzergâhı belli oldu: Ormanların üstü. Her gün milyonlarca ton egzoz gazı ormanların üzerine yağacak ama ne önemi var!

Mühim olan tek şey vardır. İnşaat!

6 milyar dolar yolumuz olsun, trafiğimiz rahatlasın diye değil yeni konut alanları açılsın, inşaatçılar tuhaf tuhaf isimli abuk subuk yeni siteler yapsın diye harcanacak. Veya harcattırılacak. Memleketin Her Bir Köşesine Bucağına İnşaat yapalım Ley Ley Konsorsiyumuna...

Riva’da yapılması beklenen 15 bin villa (tekrar ediyorum ON BEŞ BİN) güzergâhın açıklanmasını bekliyormuş aylardır, yıllardır. Galatasaray Kulübünün 1000 dönümlük arazisi çoktan beri varmış da villa projesi için güzergahın açıklanmasını bekliyormuş, 7.5 milyon liralık belediye harcının 2.5 milyonu yatırılmış bile. Ne güzel değil mi?

Bazıları da aman ne güzel yol yapıyorlar sanıyor.

Yılmaz Özyumruk’un deyimiyle iki kere iki: Avanta Lavanta Evleri.

Fotoğraf gayet net: 260 kilometrelik güzergâhta özel arazi yüzde 16, orman arazisi yüzde 48, 2B yüzde 11, hazine arazisi yüzde 16, askeri bölge yüzde 11.

Bir de ek bilgi var: “Orman arazisi orman anlamına gelmiyormuş. Bir çok kısmı orman vasfını yitirmişmiş”.

İşte can alıcı laf bu. Bu ne demek? Şu demek. İşte süper lüks Düdük Kent, Makarna Şehir, Suyundan da Koy Evlerinin yapılacağı yerler orası olacak.

İkinci etapta da ormanın içine yapacaklar. Onlar da “daha da lüks Yuh Artık Evleri” olur. Veya “Poyraz-koykoybuseferetindendekoy Villaları”..

Kim karşı çıkacak? Sincaplar mı? Koyunlar mı?

Millet de hiç gocunmaz, yüzbinkırksekiz taksite alır o evlerden. Ay ama orman kenarı çok güzeeeel... Hem pıt diye geliyoz..

Hepimiz bir gün pıt diye gideceğiz bakalım ne zaman.

Bu arada Garipçe köylüleri zil takıp oynuyormuş. İmara kapalı olduğu için yeni ev yapamıyorlarmış da eh köprünün ayağını kazıklayınca devlet köylerine, e herhalde bittabi oraya da imar izni çıkacak diye ummaktaymışlar. Çoluğa çocuğa birer ev daha yapacaklarmış.

Tepelerine zehir yağacak, bir gecekondu daha yapma derdindeler.

Ama ne önemi var. Mühim olan bazı arkadaşları rahat ettirebilmek. Villaları ile plazaları arasında kırmızı halı, pardon köprü döşemek.

İki kere iki neydi? Dört ama villa cinsinden.

Mutlu Tönbekici - 2010.05.01 - Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder